Děkujeme, že se necháváte očkovat

7. 5. 2021

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O OČKOVÁNÍ

1. Jak vakcíny fungují? Vakcíny účinkují tak, že přimějí imunitní systém, aby se naučil bránit proti infekci virem. Náš imunitní systém díky nim virus rozpozná, bude proti němu připraven bojovat tvorbou vlastních protilátek a buněk imunitního systému a ochrání nás před onemocněním. Právě účinné očkování nám může umožnit postupný návrat k normálnímu způsobu života.

2. Jaké zdravotní potíže mohou bránit očkování? V termínu očkování nesmíte být v karanténě ani izolaci a mít příznaky akutně probíhající infekce – to se týká i např. krátkodobého onemocnění, jako je angína nebo střevní infekce. Pokud jste měli v minulosti po očkování alergickou reakci, upozorněte na to. Druhá dávka očkovací látky nesmí být podána osobám, které po první dávce měli těžkou alergickou reakci (tzv. anafylaxi). Ta se však naštěstí vyskytuje jen extrémně vzácně. Jste-li těhotná nebo kojíte, přínos a rizika očkování musí být zvážena individuálně. O vhodnosti očkování a jeho načasování se v těchto případech poraďte se svým praktickým lékařem.

3. Jak dlouho trvá ochrana a kdy nastupuje? Ochrana po očkování proti covid-19 je dlouhodobá. Přetrvává v řádu měsíců, možná i let – k definitivnímu posouzení bude třeba delší sledování, které se provádí u pacientů ve studiích v horizontu dvou let. Všechny vakcíny jsou téměř 100% účinné proti závažnému průběhu, hospitalizacím a úmrtím. Plný účinek vakcinace přichází 7 až 14 dní po aplikaci druhé dávky.

4. Ochrání mě očkování i před novými mutacemi? Podle dosavadních zjištění očkování chrání i proti vážnému průběhu spojenému s hospitalizací a úmrtí v důsledku infekce způsobené tzv. britskou mutací koronaviru. Na vývoji vakcín proti novým možným variantám koronaviru výrobci již pracují a připravené jsou i postupy, jak tyto varianty vakcín rychle registrovat.

5. Jak se mám chovat před a po očkování? V den očkování přijďte na objednaný čas, ne zbytečně dříve. S sebou mějte občanský průkaz nebo pas a kartičku zdravotní pojišťovny. Nechoďte na lačno, raději se dostatečně najezte. Po očkování ještě počkáte cca 15 až 30 minut pod dozorem zdravotníků. V den očkování i pár dní po něm dodržujte klidový režim. Pokud užíváte léky na ředění krve, poraďte se před očkováním se svým praktickým lékařem.

6. Jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky? Mezi běžné nežádoucí účinky patří bolest v místě vpichu, chřipkové příznaky jako únava, bolest hlavy, svalů a kloubů, horečka a zim- nice. Ve výjimečných případech se může vyskytnout alergická reakce. Nejčastější nežádoucí účinky obvykle ustoupí za 1 až 3 dny. Nežádoucí účinky po očkování nad rámec těchto popsaných hlaste praktickému lékaři, případně tam, kde bylo očkování provedeno. Po očkování je dobré si dopřát klidový režim. Rizika spojená s očkováním jsou však mnohonásobně nižší než rizika onemocnění, která mohou i u mladých lidí vyvolat těžký průběh a dlouhodobé, dosud ne zcela prozkoumané, následky po nemoci.

7. Co když onemocním mezi první a druhou dávkou? Pokud mezi očkováními onemocníte nemocí covid-19, Česká vakcinologická společnost doporučuje odložit podání druhé dávky o 6 měsíců po odeznění příznaků nebo ukončení izolace. Očkování je však možné provést i dříve. Ve studiích bylo prokázáno, že očkování je pro osoby po prodělaném onemocnění bezpečné. O správném postupu se poraďte se svým praktickým lékařem.

8. Musím používat ochranu nosu a úst i po očkování? Určitě ano. Vak- cíny sice snižují riziko přenosu viru, ale zatím není známo, do jaké míry. Dokud nebudou tyto infor- mace známy, měli bychom i nadále dodržovat 3R: ROUŠKY nebo RESPIRÁTORY – MYTÍ A DEZINFEKCE RUKOU – ROZESTUPY. Setkáte-li se s nakaženým jako už plně naočkovaní a jste bez příznaků, nemusíte nastupovat do karantény.


PREZENTACE FIRMY ASTRAZENECA OČKOVÁNÍ PROTI COVID-19

- klikněte pro zvětšení obrázku (12 stran)

Vytvořená prof. MUDr. Romanem Chlíbkem, PhD.

DĚKUJEME, ŽE SE NECHÁVÁTE OČKOVAT

- klikněte pro zvětšení obrázku (2 strany)


ČTĚTE TAKÉ

Ostatní zprávy z naší ordinace

Očkujeme proti chřipce

Od 8. září 2021 očkujeme v naší ordinaci proti chřipce. Zjistěte 5 důvodů, proč se nechat očkovat proti chřipce: Díky očkování pacient chřipkou neonemocní vůbec, nebo je onemocnění mírné a snižuje se riziko hospitalizace Očkovaný člověk zpravidla neohrozí oslabené osoby v blízkém okolí Chřipkový virus často mutuje a je zapotřebí každoročně očkovat nově upravenou vakcínou […]

Číst více

Elektronická evidence pacientů v čekárně

Po příchodu do čekárny se, prosím, zaregistrujte. Do čtecího zařízení vložte kartičku zdravotní pojišťovny, občanský nebo řidičský průkaz. Možnost identifikace i bez kartičky zdravotní pojišťovny pomocí dotykové klávesnice. https://neklepat.cz/verze-display

Číst více

Děkujeme, že se necháváte očkovat

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O OČKOVÁNÍ 1. Jak vakcíny fungují? Vakcíny účinkují tak, že přimějí imunitní systém, aby se naučil bránit proti infekci virem. Náš imunitní systém díky nim virus rozpozná, bude proti němu připraven bojovat tvorbou vlastních protilátek a buněk imunitního systému a ochrání nás před onemocněním. Právě účinné očkování nám může umožnit postupný návrat […]

Číst více

Očkování zvyšuje ochranu proti pneumokokovým infekcím

Pneumokoky (nebo bakterie Streptococcus pneumoniae) mohou být příčinou nejen lokálních infekcí respiračního traktu, ale i závažných invazivních onemocnění, mezi něž patří meningitida (zánět mozkových blan) a pneumonie (zápal plic).  V roce 2019 bylo v ČR hlášeno celkem 483 případů invazivního pneumokokového onemocnění (IPO), nejvíce ve skupině osob ve věku 65 let a více. Smrtnost v této věkové skupině […]

Číst více

Kampaň Suchej únor

V únoru proběhne již devátý ročník tradiční kampaně, která pomáhá široké veřejnosti prověřit její vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky. Loňského ročníku se podle průzkumů zúčastnilo až 9 % dospělé populace. Rok 2021 přináší zásadní kvalitativní změnu – knihu Suchej únor, která na 416 pečlivě vydestilovaných stranách představuje alkohol ve všech jeho společenských rolích. […]

Číst více

Nové mobilní telefonní číslo do ordinace

Pro telefonickou konzultaci je možné nás během ordinační doby kontaktovat na novém mobilním čísle +420 725 989 759.V případě žádosti o e-recept je možné zaslat pouze SMS na uvedené mobilní telefonní číslo.

Číst více

Koronavirus

Edukační materiály pro laickou veřejnost týkající se koronaviru na základě doporučení Ministerstva zdravotnictví, SZÚ a WHO. Všechny materiály si můžete bezplatně stáhnout a vytisknout na informační stránce www.loono.cz/koronavirus s ucelenými informacemi, kde si můžete stáhnout i plakáty a infografiky. Témata a materiály si můžete stáhnout i přímo zde: Jak nákaze COVID-19 předcházet Koronavirus: Ověřené informace a […]

Číst více

Úprava ordinačních hodin

V pondělí a ve středu ordinujeme do 18.00 hod. V úterý v době od 7:30 - 8:30 hod  a ve čtvrtek v době 13:00–15:00 hod byl vytvořen prostor pouze pro objednané pacienty.

Číst více

Nový název zdravotnického zařízení

Dne 5. března 2019 došlo ke změně názvu zdravotnického zařízení, původně MUDr. Martina Bradnová s.r.o. nově na AVAMED Praktik s.r.o. MUDr. Martina Bradnová nadále působí v ordinaci praktického lékaře, ordinuje nepravidelně 1x týdně.

Číst více

PREVENAR 13

Provádíme očkování proti pneumokokovým infekcím vakcínou PREVENAR 13, u osob starších 65 let vakcínu proplácí zdravotní pojišťovna.

Číst více
mobile